ידיעות בעיתונות מ-2015

התרומה הסגולית של בוגרי הטכניון

31 דצמבר, 2015

מחקר של מוסד שמואל נאמן מגלה, כי ההשקעה ביצירת הון אנושי בטכניון מניבה שיעורי תשואה שנתיים בגובה של 76-197 אחוז לפחות ובמונחים מוחלטים תשואה של 60-35 מיליארד דולר במהלך 50 שנות מחזור בוגרים. ממצאים אלו מתפרסמים במחקר שנערך ע"י החוקרים פרופ' אמנון פרנקל ופרופ' שלמה מיטל במוסד שמואל נאמן למחקר מדיניות לאומית בטכניון, שגילו כי השקעות בהון אנושי בטכניון להכשרת סטודנטים בהנדסה ובמדע מניבות תשואות חיוביות גבוהות משמעותית למשק וחסרות סיכון. ממצאים אלה מצביעים על כך שההשקעה של הממשלה בהכשרת בוגרי הטכניון במדע והנדסה מוכיחה את עצמה, שכן התשואה המתקבלת מהשקעה זו למשק בישראל גבוהה מאוד בהתחשב בעובדה שמדובר בהשקעה ללא סיכון.

האם אירן בדרך לעקוף את ישראל בתחומי המדע והטכנולוגיה?

07 דצמבר, 2015

מחקר שבוצע לאחרונה על ידי מוסד שמואל נאמן למחקר מדיניות לאומית בטכניון, ערך השוואה בין עתודות ההון האנושי של ישראל, אירן וטורקיה. מהמחקר שתוצאותיו הוצגו בוועידת ישראל לעסקים של גלובס על ידי ד"ר דפנה גץ, עולה כי בעשור האחרון לא השתנה בישראל מספר הסטודנטים לאלף איש והוא עומד על 14 , לעומת אירן, שם המספר הוכפל והוא עומד על 25 . לנתון זה השלכות רבות בכל הקשור להתפתחות הטכנולוגית והמדעית של אירן בגזרות השונות.

נתונים נוספים של המחקר מצביעים על מגמה מדאיגה בנוגע להתעצמות אירנית בכל הקשור לתחומי המדע, והטכנולוגיה. מומחים מזהירים: "נדרשת פעולה דחופה לשימור היתרון הישראלי מול האירנים".

מפריז תצא הבשורה?

01 דצמבר, 2015

ועידת פריז בנושא שינוי האקלים נפתחה אתמול בקול תרועה. 40 אלף משתתפים ,וביניהם פרופ' אופירה אילון ממוסד נאמן, מ- 195 מדינות יודעים שזאת אולי ההזדמנות האחרונה להתגייסות עולמית למאבק נגד שינוי האקלים. ועידת פריז 2015 : כל השאלות והתשובות.

הפרדת האשפה נכשלת בשל מחסור במתקני קצה

25 נובמבר, 2015

פרופ' אילון אמרה שכספי הקרן לשמירת ניקיון לא הושקעו כראוי. במקום לבקש תושבים להפריד אשפה בבית היה צריך להשקיע במתקני קצה לטפול בפסולת.

כל מי שרק רוצה תוקע מקל בגלגלים של האנרגיה הירוקה

23 נובמבר, 2015

פרופ' גרוסמן נאם בכנס הגליל השלישי לניהול משאבי הטבע הלאומיים שהתקיים במכללה האקדמית גליל מערבי.

לצדו השתתפו בכנס גם פרופ' אופירה אילון ופרופ' אמריטוס אביב רוזן, מומחה לאנרגיית רוח מהטכניון.

בזכות איסוף שתן מתינוקות - פרס לסטודנטים בטכניון

21 אוקטובר, 2015

תחרות היזמות הארצית לסטודנטים הסתיימה בניצחון של קבוצת Peekaboo מהטכניון, שפיתחה טכנולוגיה לאיסוף סטרילי ולא פולשני של שתן מתינוקות-בנות.

על אוליבר לורי שמעתם?

22 ספטמבר, 2015

כנראה שלא  שמעתם על אוליבר לורי, אבל הוא החוקר שחתום על המחקר המצוטט ביותר בהיסטוריה, וגם אותו זה מפתיע - "זה לא מחקר דגול", הוא הודה. אז איך מדרגים מחקרים ואוניברסיטאות, אילו מצוטטים יותר מאחרים - ואיפה בתוך כל זה נמצאים הישראלים.

"בין מח"ר להיום"

17 ספטמבר, 2015

״בין מח"ר להיום״  --  זהו שמו של הדו״ח המיוחד שהפיק לאחרונה מוסד שמואל נאמן.

חונקים את הציבור: פחות שטחים ירוקים בערים וביישובים ברחבי הארץ

06 ספטמבר, 2015

צעד נוסף בקידום הבנייה החפוזה: חופים, שמורות טבע ושדרות ייחשבו כ ''שטח ציבורי פתוח'' ויקוזזו מחובות המתכננים והיזמים. מהלכים נוספים: בית כנסת בבית הספר וגן ילדים בקניון.

100 המשפיעים - הלובי החברתי

06 ספטמבר, 2015

הם עורכים מחקרים, מגבשים ניירות עמדה, נלחמים למען שקיפות ולוחשים על אוזניהם של חברי הכנסת. הארגונים החברתיים משפיעים לעתים על הזירה הציבורית בישראל יותר מהנבחרים עצמם.

בדיקה: האם שווה לנסוע במנהרות הכרמל?

01 ספטמבר, 2015

מחקר מוסד נאמן וחברת אקופייננס בוחן את התועלות מנסיעה במנהרות הכרמל.

מחיר למשתכן יכניס דור שלם למעגל שיכול לקנות דירה

25 אוגוסט, 2015

פרופ' רחל אלתרמן מהטכניון מאמינה מאוד בתוכנית של השר כחלון, אולם מצרה על תנאי מיותר שהצטרף אליו, ולפיו אסור למכור את הדירות 5 שנים

מהו המקצוע המועדף על הסטודנטים החרדיים?

24 אוגוסט, 2015

מהו המקצוע המועדף על הסטודנטים החרדיים? ומהו המקצוע המועדף על הנשים החרדיות?

ומי היא המסגרת האקדמית החרדית היחידה שמתפתחת בקצב משביע רצון? וכמה סטודנטים חרדיים יש בכלל?  

דו"ח ייחודי שפורסם השבוע ע"י "מוסד שמואל נאמן" מפרסם נתונים מרתקים על האקדמיה החרדית.

האם משתלם לנסוע במנהרות הכרמל גם לאחר עליית התעריפים?

20 אוגוסט, 2015

חישוב כלכלי משווה בין התועלת  (בזמן, צריכת דלק, הפחתת זהום אוויר ורעש) של הנסיעה במנהרות הכרמל לעומת דרכים חלופיות

הצלחה חלקית לשילוב חרדים באקדמיה - התוכנית אפקטיבית בעיקר לנשים

16 יולי, 2015

10,000 חרדים למדו במוסדות אקדמיים ב- 2014 - רובם במכללות עם מסגרות ייעודיות; מתוכם, 60% היו נשים, בעוד שיעור הגברים נמצא בירידה.

לפי מחברי הדו"ח, כלל לא ברור אם המשק ערוך לקליטתם של 1,800 חרדים בעלי תואר אקדמי שייצאו בקרוב לשוק העבודה

למה העברת מערכת התכנון למשרד האוצר יכולה להיות דווקא בשורה טובה?

14 יולי, 2015

לדברי פרופ' רחל אלתרמן מהטכניון צפויה העברת מינהל התכנון למשרד האוצר, שאישרה אתמול הכנסת, אינה בהכרח לרעה. באופוזיציה תוקפים: "מערכת התכנון עברה לעולם שמסתכל על הכל דרך פריזמה אחת – רווחים"

אות הגלובוס השחור הוענק לקצא"א בגלל הזיהום בעברונה

22 יוני, 2015

חיים וסביבה, ארגון הגג של הירוקים העניק את התואר לחברת קו הנפט ומתח ביקורת חריפה על התנהלותה החשאית ועל התעלמותה מדו"חות מבקר המדינה.

דו"ח מוסד שמואל נאמן על עלות הזהום נכלל בשיקולים.

ד"ר דפנה גץ, ראשת המרכז למדיניות מדע, טכנולוגיה וחדשנות במוסד נאמן בטכניון: על מדיניות מו"פ בישראל

21 יוני, 2015

ראיון עם ד"ר דפנה גץ, ראשת המרכז למדיניות מדע, טכנולוגיה וחדשנות, מאת אופיר כפרי.

ד"ר גץ הינה עמיתת מחקר בכירה במוסד שמואל נאמן.

בנוסף היא משמשת כמנהלת מרכז המידע של מוסד נאמן.

"לנשים לא משתלם לעבוד בהיי-טק בישראל": פערי השכר המדהימים של אומת הסטארט-אפ

18 יוני, 2015

בניגוד למצב אצל גברים, שכרן של נשים בהיי־טק אינו גבוה משמעותית מהשכר הממוצע במשק.

נתונים חדשים חושפים: ההיי־טק מפלה יותר מתעשיות אחרות בין נשים לגברים

התאחדות התעשיינים: "ביטול הפטור מבלו על תעשיית הביו-דיזל יביא לחיסולה"

16 יוני, 2015

במכתב לשרי האוצר, התשתיות והגנת הסביבה, קורא נשיא ההתאחדות, שרגא ברוש, להחיל פטור מבלו על ביו-דיזל למספר שנים קבוע וידוע מראש, ובאופן שיאפשר את הוודאות ואת האופק הכלכלי הנדרשים עבור משקיעים בתחום.

הנזק מהדליפה של קצא"א: מעל חצי מיליארד שקל

15 יוני, 2015

חוקרי מוסד נאמן וחברת עדליא חישבו בעזרת מודל של הממשל האמריקאי את עלות הנזק מדליפת הנפט בעברונה והתוצאה, רחוקה מאוד מהערכת הממשלה, עומדת על כחצי מיליארד ש"ח

שיעור נורבגי בתעשיית הגז

11 יוני, 2015

מה ישראל יכולה ללמוד מנורבגיה על גז טבעי והאם ענף ההייטק יוכל להיות הקטר של התעשייה הזאת?

על המדינה לעודד שימוש בקו גנרציה

10 יוני, 2015

בעת ייצור חשמל ממקורות חום בטמפרטורה גבוהה (כגון זו המתקבלת משריפת דלקים) נוצרת כמות נכבדה של חום שיורי הנפלט בטמפרטורה נמוכה.

בתחנות כוח מרכזיות החום השיורי מנוצל לצורך ייצור קיטור וממנו לייצור חשמל נוסף (מחזור משולב - Combined Cycle) אך שככל שלא ניתן לעשות שימוש בחום השיורי, שערכו התרמודינמי נמוך, הוא נפלט לים או לאוויר הסביבה ליד תחנת הכוח. לעומת זאת, יצרן פרטי של אנרגיה (חשמל ואנרגיה תרמית) שהינו צרכן גם של חום וגם של חשמל, יכול לעשות שימוש בחום השיורי ולהגדיל במידה ניכרת את היעילות האנרגטית של ניצול מקור החום הראשוני.

לכך מתלווה חיסכון באנרגיה למשק הלאומי, הקטנת התלות בדלק מיובא, יישור שיאי ביקוש ויצירת רזרבה הולמת במשק החשמל וכמובן, חיסכון בזיהום. על כן קוגנרציה אינה רק אינטרס של היצרן/צרכן הפרטי אלא גם של המשק הלאומי, והמדינה מעודדת פעולות כאלה.

פורום האנרגיה של מוסד שמואל נאמן של הטכניון קורא להסדיר את הרגולציה ולעודד שימוש בחום השיורי בקוגנרציה

בדרך לייבוש: האם אפשר להציל את ים המלח?

08 מאי, 2015

התייבשות ים המלח זורעת הרס בחבל ארץ יפהפה ומוחקת מהמפה אוצר טבע עולמי.

בולענים נפערים, אתרי תיירות מובילים נחסמים בגדרות ובעלי חיים ייחודיים לא מבינים לאן נעלם המעיין שלהם. גם פרויקט תעלת הימים, מתברר, לא באמת עומד על הפרק. 

דו"ח מוסד נאמן משנת 2007 מצביע על הצורך בפעולה.

מועצת בנימינה מתנגדת לפרויקט חשמול הרכבת

03 אפריל, 2015

בוועדה לאיכות הסביבה של מועצת בנימינה, בה יושבת פרופ' אופירה אילון, טוענים לאי הסדרת חריגות קודמות של הרכבת לפני מתן האישור לפרויקט, הסדרה נופית שלא בוצעה וטענה לאפליה שלא על רקע מקצועי בין רשויות שונות, דוגמת חיפה. בנושא הוגש בג"צ שיידון בחודש יוני 2015.

גיוס חרדים להיי-טק: יש עוד הרבה מה לעשות

02 מרץ, 2015

מספרם של החרדים בענף אמנם עולה, אבל חסמים משני הצדדים מונעים מרבים מהם להשתלב בו. על הממשלה החדשה שתוקם והענף לצאת בתוכנית שתביא פתרון למצב.   על פי נתוני מוסד שמואל נאמן , בכל שנה מסיימים כ 611- חרדים וחרדיות לימודים טכנולוגיים. זהו אחוז נמוך יחסית, שמסביר נתון אחר שמוסד זה פרסם, לפיו שיעור החרדים המועסקים בהיי-טק קטן ביחס למשקלם באוכלוסייה ועומד על 5% בלבד.

רוב הציבור בישראל חש לא מוכן למקרה של רעידת אדמה

23 פברואר, 2015

הציבור בישראל חש לא מוכן לרעידת אדמה כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה ובטכניון. רוב הציבור מאמין שהממשלה אחראית על המוכנות ואף שעליה לתקצב את כל עלויות תמ"א 38

ישראל זקוקה למהנדסים חרדים

18 ינואר, 2015

הנושא של השתלבות המגזר החרדי בשוק העבודה, בצבא ובחברה בישראל נדון אינסוף פעמים. גורמים פוליטיים מכל הצדדים גוזרים דיווידנדים מהעיסוק בנושא ומציבים בכל פעם רף גבוה יותר בטון הוויכוח. עם זאת, סוגיית שילובם של החרדים באקדמיה עולה לכותרות מעט פחות.

על פי נתוני מוסד שמואל נאמן מינואר 2013, בכל שנה רק כ–250–300 חרדים מסיימים לימודי תואר ראשון במקצועות כמו הנדסה, מדעי המחשב או מדעים מדויקים.

דו"ח: ירידה במספר הניגשים לחמש יחידות בגרות בפיזיקה

11 ינואר, 2015

דו"ח חדש של מוסד שמואל נאמן בטכניון מגלה כי חלה פגיעה בהיקף החומר הנלמד לבגרות ובמקביל ירד באופן מתון מספר התלמידים הניגשים לבחינת הבגרות בפיזיקה ברמת 5 יחידות לימוד.

גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות