ידיעות בעיתונות מ-2017

על פרשת דרכים

29 דצמבר, 2017

מקסיקו, המונה מעל ל-120 מיליון תושבים ובעלת קצב גידול חיובי, היא אחת מהחידות המעסיקות את המשקיעים לקראת שנת הכספים הבאה. בחמש השנים האחרונות יושמו רפורמות מבניות מרחיקות לכת, שלפני כן היו נראות כבלתי ניתנות ליישום. אבל מלבד הבחירות הצפויות שעשויות לשנות את התמונה, גם החששות מפני טראמפ ועוינותו, ריסקו את המטבע המקומי. דו"ח קובע: ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות הוא זול יותר מייצור ממקורות מתכלים כמו פחם ואנרגיה גרעינית. פרופ' אילון מציינת בהקשר זה כי קיימת חשיבות להתייעלות אנרגטית בטרם יוחדרו אנרגיות מתחדשות לרשת החשמל

יש כלבים שנובחים בערבית

29 דצמבר, 2017

הצעירים מביאים הביתה כלבים וההורים, שבעבר גילו התנגדות, מתאהבים ומאמצים. אמנם יש מקומות שבהם נדיר לראות טיול עם כלב, ופארקים ייעודיים הם חלום רחוק, אך מספר הכלבים הרשומים ביישובים הערביים מזנק.

מדוע אין פרס ישראל לאיכות?

29 דצמבר, 2017

ביום העצמאות יוענקו פרסי ישראל בשנת ה-70 למדינה. האיגוד הישראלי לאיכות מציין 45 שנה להיווסדו. עד היום לא ניתן פרס ישראל בתחום האיכות. האם קיים סיכוי שזה יקרה, ומה הקשר לכך שאין הכרה למקצוע האיכות

פיטורי כל עובד בטבע מסכנים 5 עובדים נוספים במשק

28 דצמבר, 2017

ממחקר שערכו ד"ר גלעד פורטונה ויובל ניב ממוסד שמואל נאמן עולה כי שיעור הערך המוסף שמייצרת טבע גבוה משמעותית מהמקובל בתעשייה בארץ. לאור זאת גם צמצום משמעותי בפעילות טבע בישראל יגרום לאובדן משרות רבות בתעשיות ובשירותים העובדים מול טבע.

בנוסף, הקטנת פעילות טבע בישראל טבע עלולה לגרום לאובדן אמון ביכולת לנהל חברות מלאות גדולות בישראל ולייאש חברות צעירות מלהפוך לחברות תעשייה גדולות.

אנרגיה נקייה, עכשיו בזול

27 דצמבר, 2017

דו"ח חדש קובע שמחירי הפקת אנרגיה מתחדשת ירדו השנה לראשונה בארה"ב מתחת למחירי אנרגיה ממקורות מתכלים כמו פחם. האם התכנית החדשה של רשות החשמל להצבת פאנלים סולאריים על הגגות מסמנת את המפנה גם בארץ?

פרופ' אילון מציינת בהקשר זה כי קיימת חשיבות להתייעלות אנרגטית בטרם יוחדרו אנרגיות מתחדשות לרשת החשמל

 

ריאיון עם אופירה אילון בתכנית רק שאלה

20 דצמבר, 2017

תוכנית בה רואיינה פרופ' אופירה אילון בנושא איכות הסביבה עם התמקדות בטיפול בפסולת, חוק האריזות, וחוק השקיות

מדינת ישראל צריכה לעבור לגז טבעי לתחבורה

27 אוגוסט, 2017

פורום האנרגיה של מוסד שמואל נאמן בטכניון ממליץ לממשלת ישראל לא לאחר את הרכבת: אם גז טבעי לתחבורה לא יקודם כרגע נמצא את עצמנו מפגרים שוב אחרי העולם.

הדרך הישראלית

25 אוגוסט, 2017

חברת WayCare,  המסוגלת לצפות תקלות במערכת התנועה ולחזות אפילו תאונות, חתמה את העסקה הראשונה שלה, עם עיריית לאס וגאס. בישראל, לעומת זאת, עדיין מחכים. האם תעשיית ההיי-טק מאבדת תנופה? מוסד שמואל נאמן שליד הטכניון התייחס לאחרונה לנתונים מדאיגים שפורסמו במספר מקומות, המצביעים על ירידה במעמדה של ישראל כמדינה מובילה.

פקיד ממשלתי: שימוש באוטובוסים חשמליים עדיף על פני אוטובוסים מוזני גז טבעי

06 אוגוסט, 2017

עלות גבוהה, יתרונות מוגבלים וקשיים טכנולוגיים ימנעו שימוש נרחב בגז טבעי לתחבורה. גז טבעי מקטין פליטות דו תחמוצת הפחמן, אולם לא מקטין פליטות תחמוצת חנקן . מוסד שמואל נאמן קורא לממשלה לקדם יישום גז טבעי בתחבורה.

למרות ההצהרות: רק שלושה כלי רכב בישראל מונעים בגז טבעי

02 אוגוסט, 2017

דו"ח חדש של מוסד שמואל נאמן מצביע על מחסור בתשתיות ורגולציה בעייתית -  שמונעים מהגז הטבעי להיטמע בתחבורה בישראל. הדו"ח ממליץ לא להעלות את המס על הגז הטבעי, ולהסיר חסמים על הקמת תחנות תדלוק בו.

המדינה נכשלה בפיתוח משק הגז

02 אוגוסט, 2017

הממשלה טרם הצליחה להוציא לפועל את התכניות להרחבת שוק הגז הטבעי. למרות תגליות הגז וההיצע הגדול, ישראל מפגרת אחרי העולם המערבי בתחום ניצול הגז הטבעי. כך עולה מסקירה מיוחדת של מוסד שמואל נאמן. אנשי המכון טוענים שהגורם לחוסר ניצול הגז הטבעי הוא מחסור בתשתיות ורגולציה בעייתית.

להיות מהנדס במאה ה21

16 יולי, 2017

ע"פ הכתבה, מהנדס במאה ה-21 לא רק יושב כל היום מול צג המחשב ומפתח נוסחאות מתמטיות או מודלים וכדי להתמודד עם עולם טכנולוגי שמשתנה בקצב גבוה, הוא צריך להיות בעל יכולות וכישורים בינאישיים ופרופסיונליים מגוונים שיאפשרו לו להצליח בתפקידו. כתבה זאת מציינת 10 יכולות כאלה.

מגדלי מגורים ישנים לא ערוכים לשריפות: "עלולים להגיע לקטסטרופה "

15 יוני, 2017

מגדלי מגורים ישנים לא ערוכים לשריפות:
"עלולים להגיע לקטסטרופה ".
בחלק מהבניינים אין מערכות לכיבוי אש, המנופים לא יכולים להגיע לקומות הגבוהות: מומחים
מזהירים כי גורדי שחקים שהוקמו לפני ההחמרה בתקינה עלולים להיות מלכודת מוות, בדומה
לשריפה בלונדון. " פרופסור רחל אלתרמן ממוסד שמואל נאמן מוסיפה, שבמיגדל טיפוסי בישראל מתגוררים פי 3 ממספר הילדים מאשר במדינות ה OECD האחרות והם נתונים בסכנה מיוחדת.

חור במגדל השן

03 יוני, 2017

באקדמיה מבינים שאם הם חפצי חיים (ותקציבים) עליהם להתגבר על הסלידה מהמדיה הפופולרית, לרדת ממגדל השן ולהנגיש את המחקרים שלהם לציבור 

20 מיליון ישראלים ב- 2065 : "החלו בבניית מגדלים בני 40 קומות"

30 מאי, 2017

תחזית הלמ"ס ל- 20 מיליון תושבים בישראל בשנת 2065 מעוררת גורמים בשוק הנדל"ן להתריע מפני חוסר ההיערכות לגידול המהיר. תכנון מגדלים בני 40 קומות, בניית שלוש ערים חדשות ועצירה מוחלטת של בניית בתים צמודי קרקע - כיצד אמורים להיראות הבתים העתידיים שלנו?  לפרופסור רחל אלתרמן ממוסד נאמן בטכניון יש השגות על מגורים במיגדלים כנורמה עירונית שולטת.

נשיא המדינה קיבל לידיו את דו"ח "אסטרטגיית-על לישראל" מידי פרופ' עוזי ארד ופרופ' זאב תדמור

28 מאי, 2017

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, קיבל לידיו את דו"ח "אסטרטגיית-על לישראל", של הפורום לאסטרטגיית-על במוסד שמואל נאמן, מידי פרופ' עוזי ארד ופרופ' זאב תדמור, בבית הנשיא. הנשיא הדגיש ואמר: "הפורום לאסטרטגיית-על מהווה אכסניה לחשיבה מושכלת לניתוח, דיון ותכנון. לכל אחד מכם ניסיונו העשיר והישגיו. נקודות המבט השונות שלכם לבחינת תנאי המצב והתהליכים המתפתחים בהסתכלות הרחבה וארוכת הטווח חשובה ומהותית בניתוח המעמיק שבדו"ח ובכך חשיבותו, יישר כוח לכולכם"

בונים על הסינים

28 אפריל, 2017

אלפי פועלי בנייה מסין צפויים לנחות בקרוב בישראל בעקבות הסכם שנחתם השבוע בין שר השיכון לבכירים ממשלחת סינית שהגיעה לישראל. במטה הדיור מקווים שתוספת הפועלים הסינים תתרום לקיצור משך זמן הבניה של דירות חדשות- צעד הכרחי בדרך לפתרון משבר הדיור . הסינים מצדם משלימים מהלך נוסף של העמקת המעורבות הכלכלית במזרח התיכון ובישראל , בהתאם לאסטרטגיה הנוכחית של הממשל הסיני.


המחקר במוסד נאמן מראה שדרך פעולה זו תיתן אולי הקלה זמנית בלחצים בנושא הדיור אך בין בה משום פתרון לטווח הארוך אשר צריך להיות מבוסס על ניצול ההזדמנות להיקפי בנייה גדולים לצורך שדרוג הענף להגברת הפריון על ידי תיעוש והפיכתו למקום עבודה
אטרקטיבי לישראלים ובכך להביא לידי ניצול המצב לתועלת הכלכלה הלאומית והתעסוקה בישראל.

כנגד כוח המשיכה

28 אפריל, 2017

התפוח שנפל מהעץ והכה בראשו של אייזק ניוטון הצעיר והוביל אותו להרהר בחוקי הכבידה. וכ- 350 שנה מאוחר יותר , למרות הגילוי האחרון של אלברט איינשטיין על גלי הגרביטציה, כוח הכבידה עדיין לא לגמרי מובן . עם זאת , כוח הכבידה לבסוף מפיל הכל, למעט כלכלתה של מדינת ישראל אשר ממשיכה לשגשג למרות כל הסיכויים והמכשולים, כאשר כלכלות מערביות רבות אחרות נשארות קפאות.

להתכונן לעליית פני הים (ולחסוך מיליארדים)

28 אפריל, 2017

עליית פני הים צפויה לפגוע בבתי מלון, בתחנות כוח, במתקני התפלה וביישובים. אם כך, מדוע לא מתקיימת היערכות מקיפה בישראל להשפעות של עליית פני הים על אזורי החוף, למרות הערכות באירופה שהיערכות כזו תוכל לחסוך מיליארדים?

מלח הארץ

21 אפריל, 2017

"לנשים הערביות נמאס להיות קורבן, יש שינוי ביחס לאלימות"

02 אפריל, 2017

סיהאם אזבארקה, שנורתה בשבוע שעבר למוות בידי רעול פנים בביתה שבלוד, הצטרפה במותה לרשימה ארוכה של 55 נשים שנרצחו בחברה הערבית משנת 2012 ועד היום. רציחות אלה הביאו כבר מזמן לידי התעוררות בקרב נשים פעילות חברתיות בחברה הערבית, שמפנות אצבע מאשימה כלפי הרווחה, המשטרה והחברה הערבית הפטריארכלית, תוך כדי סיכון חייהן.

יום ירוק בחיי פרופ' אופירה אילון

20 מרץ, 2017

יום ירוק בחיי פרופ' אופירה אילון

האבסורד של הרכב החשמלי

05 מרץ, 2017

מחקר חדש שנערך בארה"ב מציג מצב משונה שבו הרכב החשמלי לעתים גורם ליותר זיהום אוויר. הוא אמנם מוריד את זיהום האוויר בתוך הערים, אך מגביר אותו באזורים שסמוכים לתחנות הכוח. פרופ' אילון מציגה את ממצאי מחקרה אשר מראה כי ככל שהפקת החשמל נקייה יותר, כך התועלות הסביבתיות והכלכליות עולות

הרכב החשמלי דווקא יגרום ליותר זיהום אוויר

02 פברואר, 2017

מחקר חדש שנערך בארה"ב מציג מצב משונה שבו הרכב החשמלי לעתים גורם ליותר זיהום אוויר. הוא אמנם מוריד את זיהום האוויר בתוך הערים, אך מגביר אותו באזורים שסמוכים לתחנות הכוח. פרופ' אילון מציגה את ממצאי מחקרה אשר מראה כי ככל שהפקת החשמל נקייה יותר, כך התועלות הסביבתיות והכלכליות עולות

יזמי בנייה ישראלים עולים אל הרקיע

12 ינואר, 2017

הבנייה בתל-אביב של גורד-שחקים של 100 קומות מתחילה בקרוב, אבל ככל שעולים, המחיר של התחזוקה בכל יחידה דווקא גבוה יותר

מס השקיות עובד

10 ינואר, 2017

חוק השקיות בישראל נכנס לתוקפו בינואר 2017. פרופ' אופירה אילון התראיינה בעקבות החלת חוק זה והצביעה על בעיות החוק מחד, ועל פתרונות יעילים לצמצום המטרד, מאידך.

 דבריה מבוססים על מחקרים קודמים שנעשו במוסד  שמואל נאמן

כל המדדים קובעים: המחקר הישראלי עומד בפני משבר

09 ינואר, 2017

המחקר מראה כי ארבע אוניברסיטאות בישראל אמנם תופסות מקום מכובד בצמרת האקדמיה העולמית - אך בעשור האחרון נרשמה נסיגה בתחומי מחקר רבים. לדירוג שנחאי 2016 התווספו לראשונה שורה של תחומים הנדסיים שהאוניברסיטאות הישראליות אינן מצטיינות בהם.

פרופ' אורי קירש ממוסד שמואל נאמן בטכניון מזהיר: "ההפחתה בתקציב ההשכלה הגבוהה עלולה לפגוע בכוח האדם המעולה בתעשייה"

פחד גבהים

09 ינואר, 2017

במשך 15 שנה אף בניין לא עקף את המגדל הגבוה בישראל. רק לאחרונה עקף מגדל עזריאלי שרונה את מגדל משה אביב (ב-3.5 מטרים), והעתיד כבר כאן: ארבעה מגדלים בני 50 קומות ויותר נמצאים בביצוע ועוד רבים אחרים על שולחן השרטוטים. מדובר לא פעם בשיקולי אגו יותר מאשר בצעד כלכלי או אורבני נכון.

פרופסור רחל אלתרמן מזהירה מפני תופעת מגדלי המגורים מחוץ למרכזי הערים היקרות, משום שהללו מיועדים לשכבות הביניים, שלא יוכלו לממן את מלוא עלויות התחזוקה לטווח הארוך וכך ידרדרו המבנים באופן מואץ.

נשיאת מבחן

08 ינואר, 2017

חוק השקיות בישראל נכנס לתוקפו בינואר 2017. פרופ' אופירה אילון התראיינה בעקבות החלת חוק זה והצביעה על בעיות החוק מחד, ועל פתרונות יעילים לצמצום המטרד, מאידך.

דבריה מבוססים על מחקרים קודמים שנעשו במוסד  שמואל נאמן

חוק השקיות: "הצרכנים מתחילים להתרגל"

04 ינואר, 2017

חוק השקיות בישראל נכנס לתוקפו בינואר 2017. פרופ' אופירה אילון התראיינה בעקבות החלת חוק זה והצביעה על בעיות החוק מחד, ועל פתרונות יעילים לצמצום המטרד, מאידך.

דבריה מבוססים על מחקרים קודמים שנעשו במוסד  שמואל נאמן

פרדוקס השקיות: אז מה טוב בחוק החדש ?

04 ינואר, 2017

החוק למעשה מטיל מס נוסף על הציבור ויוצר מנגנון מורכב וכל זה בשביל חלק זניח ביותר מהפסולת בישראל. יש לקוות כי לפחות הדיון הציבורי בנושא יעלה את המודעות לעניין ויפחית את השימוש בשקיות.

חוק השקיות בישראל נכנס לתוקפו בינואר 2017. פרופ' אופירה אילון התראיינה בעקבות החלת חוק זה והצביעה על בעיות החוק מחד, ועל פתרונות יעילים לצמצום המטרד, מאידך.

דבריה מבוססים על מחקרים קודמים שנעשו במוסד  שמואל נאמן

חוק השקיות – פופוליסטי ומיותר

02 ינואר, 2017

חוק השקיות בישראל נכנס לתוקפו בינואר 2017. פרופ' אופירה אילון התראיינה בעקבות החלת חוק זה והצביעה על בעיות החוק מחד, ועל פתרונות יעילים לצמצום המטרד, מאידך.

דבריה מבוססים על מחקרים קודמים שנעשו במוסד  שמואל נאמן

היום הראשון לחוק השקיות: "מיותר ולא תורם לאיכות הסביבה"

01 ינואר, 2017

חוק השקיות בישראל נכנס לתוקפו בינואר 2017. פרופ' אופירה אילון התראיינה בעקבות החלת חוק זה והצביעה על בעיות החוק מחד, ועל פתרונות יעילים לצמצום המטרד, מאידך.

דבריה מבוססים על מחקרים קודמים שנעשו במוסד  שמואל נאמן.

גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות