זיהוי חסמים המשפיעים על יישום סימביוזה תעשייתית בישראל

צטט כ:
אילון אופירה, איל-סלדינגר ורד, שפירא נעמה, שניר-זלינגר חגית. זיהוי חסמים המשפיעים על יישום סימביוזה תעשייתית בישראל חיפה, ישראל, מוסד שמואל נאמן, 2020. https://neaman.org.il/Industrial-symbiosis-barriers-for-implementation-in-Israel

סימביוזה תעשייתית מבוססת על שיתוף פעולה בין תעשיות ועסקים המייצרים פסולת, עודפי אנרגיה, תוצרי לוואי מתהליכי ייצור ועוד. חברות משתמשות בתוצרי לוואי או בפסולת של חברות אחרות, מפחיתות שימוש בחומרי גלם בתוליים, וכך "סוגרות את המעגל" כדי ליצור מצב קרוב יותר לאפס פסולת.

עיקר התועלת מסימביוזה תעשייתית נובעת ממכירה או מסירה של פסולת וחיסכון בעלות הטיפול בה, כפי שהיא נגזרת מהרגולציה – עלויות טיפול (מיון, נטרול, מיצוק וכדומה, בהתאם לסוג הפסולת), עלויות שינוע, עלויות הטמנה והיטל הטמנה. בנוסף, קיימת תועלת הנובעת מחיסכון בחומרי גלם בתוליים.

על פניו, סימביוזה תעשייתית מייצרת מצב של win-win, בו כולם נהנים ומרוויחים, אולם, מתברר כי קיימים חסמים רבים למימוש פוטנציאל זה. במסגרת פיילוט שיזם משרד הכלכלה, חברת 4s מקדמת את הפרויקט בצפון הארץ, כאשר ד"ר פורטונה ופרופ' אילון ממוסד נאמן משמשים כיועצים מקצועיים. מחקר זה, שהתקיים במהלך השנים 2019 ו-2020, עוסק בזיהוי חסמים וגורמים מקדמים המשפיעים על יישום סימביוזה תעשייתית בישראל.

קישור אל מאמר בנושא באתר המכללה למנהל 

פרסומים נוספים שיכולים לעניין אותך

גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות