לפתוח את קופסת הקונספציה: הזכויות במקרקעין ובדיור במושבים. מיפגש ראשון – שדה ורבורג

ביום ב' ה-5/2/2024 צוות מחקר במוסד נאמן בהובלת פרופ' (אמר') רחל אלתרמן, הבוחן את המשך מדיניות הבעלות הלאומית על הקרקע והדיור ביישובים השיתופיים (קיבוצים/מושבים), קיים מפגש היברידי עם ציבור מושבי האיחוד החקלאי בנושא "לפתוח את קופסת הקונספציה: הזכויות במקרקעין ובדיור במושבים. מיפגש ראשון – שדה ורבורג". המפגש התקיים בבית העם של מושב שדה ורבורג והועבר גם בזום למשתתפים שנרשמו מראש.

לצפייה במפגש:

לשאלות ובירורים נוספים ניתן לפנות לד''ר גיא כגן, נייד: 058-4662254; או במייל: guyka@sni.technion.ac.il

המפגש הינו חלק מסדרת מפגשים בקהילה הנערכים כחלק פרויקט חדש במוסד נאמן בהובלת פרופ' (אמר') רחל אלתרמן -
"האריסות הקרקעית של הקיבוצים והמושבים: אסונם של יישובי העוטף כקריאה לבחינה מחדשת של הקונספציה הארכאית של בעלות קרקע לאומית ביישובים השיתופיים";

אל אתר המחקר

המחקר העומד לצאת לדרך הוא רב-תחומי ומשלב תיאוריות ושיטות מתוך משפטים, כלכלה, שמאות מקרקעין, ומדיניות ציבורית. ניתוח משפטי-היסטורי והשוואתי ישמש כמסד למחקר האמפירי. בו ייבחנו, לראשונה, קיבוצים ומושבים במדגם ארצי. יאספו נתונים על התהוות הקונספציה וההחלטות "מלמעלה" המשתנות מעת לעת, והשפעת שליטתם על חיי היומיום בנושאי דיור, תעסוקה, וחקלאות. הנתונים ייאספו מתוך מסמכים ארכיוניים ושוטפים, הערכות שווי מקרקעין בעבר וכיום, וניתוח כלכלי-פיננסי לאורך זמן. בנוסף, נבחן את עמדותיהם של חברי הקיבוצים והמושבים אודות נושאי מקרקעין.
במפגש יוצג תשקיף שמעולם לא כונס יחד בנושא ההגבלות הגלויות והסמויות שרשות מקרקעי ישראל מטילה על חברי המושבים/קיבוצים, ובוחן מה תושבי הקיבוצים והמושבים יודעים על אותן ההגבלות, ועל ההגבלות שהרשות צפויה להחיל בעתיד?
מתוך התפיסה שהמדינה היא בעלת הקרקע, רשות מקרקעי ישראל מחילה ל היישובים השיתופיים/חקלאיים הגבלות רבות שכבר מזמן אינן חלות על מקרקעי המדינה בערים. מצב זה חריג מאוד גם בהשוואה עולמית. המחקר הנוכחי שואל, האם יש לכך הצדקה כיום?
המפגש מיועד לספר על אודות המחקר שהושק לאחרונה בטכניון , לנוכח אירועי 7 באוקטובר. באמצעות שיטות מחקר שונות, נבדוק כול אחת מההגבלות, ונשאל, למי היא מועילה כיום?

תוכנית המפגש:
10:00-10:30 – התכנסות וכיבוד קל
10:30-10:45 - דברי פתיחה וברכות (יו''ר שדה ורבורג, מר. חסי אברך; מזכ''ל תנועת איוד המושבים, עו''ד דודו קוכמן).
10:45-11:45 - פרופ' רחל אלתרמן ועו''ד אפרת אבירם ואש: המיתוסים אודות המקרקעין ביישובים השיתופיים – ודרכים לנפצם
11:45-12:30 - תגובות המשתתפים

 

גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות