פרופ' אופירה אילון

פרופ' אופירה אילון

השפעת תאריך התפוגה וסוג התווית על בזבוז מזון

השפעת תאריך התפוגה וסוג התווית על בזבוז מזון

בזבוז מזון הוא בזבוז משאבי מים, אנרגיה, חומרים שנדרשים לייצורו, ובעת הטיפול בפסולת- נפלטים מזהמים למים, לקרקע ולאוויר. מחקר שנערך בקרב משפחות חיפאיות ע"י פרופ' אופירה אילון ועמיתים מצא כי למעלה ממחצית מפסולת המזון מורכבת ממזון ראוי למאכל, כשחלקו נובע מאי הבנת תוויות התפוגה
הטיפול בפסולת עירונית מוצקה בישראל

הטיפול בפסולת עירונית מוצקה בישראל

בישראל מיוצרות מדי שנה כשישה מיליון טונות פסולת עירונית מוצקה, ורובה מופנית להטמנה. המאמר שופך אור על משק הפסולת בישראל, ומציג ממצאים לגבי חסמים מרכזיים בטיפול בפסולת עירונית מוצקה, אסטרטגיה להסרת החסמים ומאיצי ערך להשגת מטרת האסדרה – צמצום הפסולת המופנית להטמנה.
חוסר ההגיון במשבר ההצפות

חוסר ההגיון במשבר ההצפות

מידי חורף אנחנו שומעים על קריסת תשתיות ניקוז עירוניות כתוצאה מגשמים עזים, אולם תקציב כל רשויות הניקוז בישראל לשנת 2020 עומד על 55 מיליון שקל בלבד בעוד שרק בנהריה, עלות הנזקים בינואר 2020 מוערכת בכ-300 מיליון שקל
ישראל כבר לא מתייבשת?

ישראל כבר לא מתייבשת?

במאמר זה שהתפרסם ב-The Marker, פרופ' אופירה אילון מבקרת את ממשלת ישראל על חוסר יחס ראוי לצריכת מים במדינת ישראל. פרופ' אופירה אילון מציינת נתונים שמצביעים על אפשרות למחסור עתידי במים בישראל, וקוראת לממשלת ישראל להעלות את המודעות הציבורית לבעיית המים, ולהשקעה במציאת פתרונות טכנולוגיים לבעיה זו.
Israel and Trump heat up the world

ישראל וטראמפ מחממים את העולם

שעות בודדות לאחר השבעת נשיא ארה
Israel can benefit from climate change

כך יכולה ישראל להרוויח ממשבר האקלים

ישראל מתהדרת בידע הטכנולוגי שלה, והייתה בין המדינות הראשונות שחתמו על הסכם פריז, אבל בפועל - צריכת האנרגיה בישראל רק עולה ושיעור האנרגיות המתחדשות נותר נמוך. חבל שבגלל חוסר תשומת לב נפספס את ההזדמנויות שנוצרות בימים אלו.
Climate change: stop talking, start doing

שינוי האקלים: להפסיק לדבר, להתחיל לעשות

ישראל חתמה לאחרונה ברוב טקס על הסכם האקלים בניו יורק. אבל מה שוות התמונות הנוצצות אם בפועל היא לא משקיעה שקל בהיערכות לשינוי האקלים?
Encouraging waste on behalf of natural gas

מעודדים בזבוז בשם הגז הטבעי

בשנים קודמות, לקראת ימי שרב, יצא קול קורא מחברת החשמל שממש התחנן שנשתדל לא להפעיל את מכשירי החשמל הלא נחוצים - בגל החום האחרון השתנתה המנגינה. הסיבות לכך מתוארות במאמר/
Information for the public will help reduce air pollution

מידע לציבור יסייע בצמצום זיהום האוויר

אם יסופק לנו מידע, נוכל, כצרכנים, להבין טוב יותר את משמעות מעשינו ולחפש דרכים כדי לשפר את הביצועים שלנו במטרה לצמצם עלויות ולצמצם את פליטת המזהמים.
Return to diesel fuel will cost all of us more

החזרה לסולר תעלה לכולנו יותר

הסולר מייקר עד פי 6 את מחיר הפקת החשמל וגורם לפגיעה משמעותית באיכות האוויר משום שהוא מזהם הרבה יותר מגז טבעי.
A 240 million NIS fine on the public

קנס של 240 מיליון שקל על הציבור

בעקבות יוזמת השר להגנת הסביבה, מר עמיר פרץ, לגבות 60 אגורות על כל שקית פלסטיק שהציבור יצרוך בסופרמרקט, כתבה פרופ' אילון טור אשר מצביע על חוק שעלותו לציבור גבוהה, אך התועלת מוטלת בספק.
Oil price reductions should not make us too complacent

שהוזלת הנפט לא תרדים אותנו

מדינות אופ״ק, ארגון המדינות המייצאות נפט, החליטו בשבוע שעבר שלא להפחית את תפוקת הנפט. המשמעות, בעולם של ביקוש והיצע, היא ירידת מחירים. למה התקבלה החלטה כזו?
Not to lower the price of electricity

לא להוריד את מחיר החשמל

בעידן של יוקר מחיה מעיק, בעידן של מחאה חברתית וזעקת מעמד הביניים להפחתה במחירים מסבירה פרופ' אילון מדוע לא יהיה זה נכון להוריד את מחיר החשמל.
Garbage bags aren

שקיות הפלסטיק הן לא הסיבה לזיהום בישראל

צמצום השימוש בשקיות נשיאה מפלסטיק הן נושא פופולרי בישראל כבר מ-2007, ללא הצדקה - הנזק לו הן גורמות הרבה פחות משמעותי משחושבים. הצעות החוק בנושא מיותרות גם הן, אפשר לצמצם את השימוש בשקיות בעזרת חינוך והסברה תוך שיתוף פעולה של רשתות השיווק.
Leveraging Climate Change

למנף את שינויי האקלים

ישראל היא אולי שחקן קטן בכל הקשור לפליטות גזי חממה, אך היא יכולה להיות גורם משמעותי בייצוא ידע וטכנולוגיות הקשורות להסתגלות לשינויי אקלים – שיטות השקיה חסכוניות, תכנון רגיש למים, בנייה ירוקה וטכנולוגיות סולאריות.
Law against plastic bags? You are populists

חוק נגד שקיות הפלסטיק? אתם פופוליסטים

הצעות חוק חדשות מנסות להוציא משימוש את שקיות הפלסטיק, אבל האמת היא שמדובר באחוז קטן מסך פסולת האריזות וישנן בעיות מהותיות יותר.
When you put the bleaching detergents  next to the cereals

כששמים את האקונומיקה ליד הדגנים

לא צריך להזמין הדברה כדי להיחשף לרעלים. הם נמצאים בארון, במכולת וגם בגן הילדים. הכתובת כבר מזמן על הקיר, רק צריך שמישהו יקרא אותה.
Why do we need scientists if we don

למה צריך מדענים אם לא מקשיבים להם?

הממשלה מייקרת את התחבורה הציבורית והחלב בקרטון בניגוד גמור למה שממליצים החוקרים. האירופאים, לעומת זאת, מקדישים סכומי עתק לחקר הסביבה במסגרת תוכנית המחקר החדשה 2020 HORIZON.
How will the Israeli gas flow?

איך יזרום הגז הישראלי?

המדינה מנסה לקדם הקמת שני מתקנים יבשתיים לקליטת הגז, אך תושבי האזורים שנבחרו למיקום המתקנים מתנגדים משיקולים בטיחותיים וסביבתיים. נראה שהקמת אסדה צפה בים עשוייה לפתור את הבעיה.
Waste separation: Start with institutions and factories

הפרדת פסולת: תתחילו במוסדות ובמפעלים

המדינה מסתמכת על רצונם הטוב של האזרחים להפריד בין פסולת יבשה לרטובה. למה לא לאלץ את העסקים הגדולים, ואפילו את הצבא ובתי הכלא, להתחיל את המהפכה?
Garbage dreams

חלומות מהזבל

אם רוצים להתמודד עם בעיית הפרדת הפסולת האורגנית ולגרום למשקי הבית להפריד את הפסולת במקור, יש לתת לעסקים הגדולים להתניע את התהליך
The black hole of the gas

החור השחור של הגז

יש הרבה שאלות שצריכות תשובות מהותיות, ונדרשת עבודה חסרת פניות שתבחן את הפוטנציאל ואת יכולת המשק לקלוט את הגז
Water saving in Italy

שאלה של מחסור: איך חוסכים מים באיטליה?

באיטליה המשופעת במים, אין מודעות לחסכון במים. אצל החקלאים, שעלות המים מהווה חלק מתשומות הייצור שלהם, משתמשים בטכנולוגיה ישראלית לחסכון במים
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות