אסטרטגיית על למדינת ישראל

ועדת היגוי:  ד"ר אירית אידן, פרופ' עוזי ארד (יו"ר), ד"ר רות ארד, מר ברק בן-אליעזר, פרופ' אבי בן-בסט, אלוף (מיל.) פרופ' יצחק בן-ישראל, אלוף (מיל.) אברהם בן-שושן, מר יצחק דבש, פרופ' ידין דודאי, מר אפרים הלוי, מר איתמר יער, אלוף (מיל.) דוד עברי, מר גדעון פרנק, פרופ' אביעד קליינברג, פרופ' דב שוורץ, מר דרור שטרום ופרופ' זאב תדמור

ישראל היא דמוקרטיה קטנה ותוססת הניצבת מול אויבים חזקים באזור גועש ובתקופה של טלטלה עולמית חסרת תקדים. לאור היקף האתגרים העומדים בפניה, והמרווח הזעיר לעשיית טעות, חייבת להיות לישראל אסטרטגיה לאומית מתוחכמת, המגדירה את מטרותיה ושאיפותיה העיקריות לטווח הבינוני והארוך, ואשר מקשרת אותן לאמצעים ושיטות. אסטרטגיית-על כזו תרתום את המרכיבים השונים של העוצמה הלאומית, תגדיר מטרות פוליטיות ותבטיח שישראל תיהנה מיתרון תחרותי בר-קיימא על פני יריבותיה, הן ברמה הלאומית והן ברמה הבינלאומית. החל מהתמודדות עם האיום האיראני, התרופפות הקשר עם ארצות הברית, איומי מתקפת טילים, לוחמת סייבר ונשק ביולוגי וכלה בהתדרדרות הממשל, שינויים דמוגרפיים משמעותיים, שסעים סוציו-אקונומיים, וחולשות במערכת החינוך ששוחקים את יתרונה האיכותי של ישראל בתחומי המדע והטכנולוגיה.

חשוב לציין כי ישראל לא עדכנה את אסטרטגיית הביטחון הלאומי הרשמית שלה מאז שראש הממשלה הראשון שלה, דוד בן גוריון, ניסח אותה בתחילת שנות ה-50. בהעדר מסגרת אינטלקטואלית למדיניות, מתקבלות החלטות בעלות חשיבות לאומית עליונה על בסיס שיקולים קצרי-טווח, ללא התחשבות ב"תמונה הגדולה" על כל מורכבותה, בנקודות המפגש בין נושאים שונים, או תחושה כללית של כיוון ומטרה לאומית. הימשכותו של מצב עניינים זה מעמיד בסכנה את הביטחון הלאומי ואת המשך שגשוגה של ישראל.

בתגובה לאתגרים אלה הושק פרויקט זה על ידי מוסד שמואל נאמן, המורכב מצוות בינתחומי מובחר, אשר כולל אנשים בעלי הבנה עמוקה ביותר של האתגרים המרובים והשונים הניצבים בפני ישראל, בעלי היכולת הגדולה ביותר להתמודד עימם, ובעלי ההשפעה הגדולה ביותר על תגובת המדינה. הצוות כולל אנשים מובילים מתחומי המשפטים, כלכלה, המדעים, עסקים, צבא, היסטוריה, מדעי המדינה ודיפלומטיה.

הפרויקט נחלק לשלושה אשכולות עיקריים: גאו-פוליטיקה וביטחון,  מדע וטכנולוגיה, ונושאים חברתיים וכלכליים. בכל אשכול, הנושאים שיטופלו הינם אלה המהווים אתגרים משמעותיים ביותר למדינת ישראל.

 

מדיה
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות